2012. július 11., szerda

Ezerarcú szódabikarbóna

szodabikarbona.jpg
Sziasztok!

Már többször írtam, hogy belekezdtem a természetes anyagok használatba mind a kozmetika, mind a háztartás területén. Most egy olyan dologgal foglalkozom, amely tényleg nagyon sokoldalú és pénztárca kímélő!

Érdemes elolvasni!


Szódabikarbóna – a régi-új csodaszer


Nagymamáink mellette tették le a voksukat, és nem tévedtek. A szódabikarbóna meglepően sokféle módon alkalmazható: a konyhában, főzéskor, a háztartásban számos helyen, de különösen gyomorégés, emésztési gondok ellen, és a kellemes lehelet, a fehérebb fog célja sem áll messze tőle. Mindig tartsunk belőle otthon!


Használjuk a szépségápolásban!

1. Tisztítja a kezet
Nedvesítsük be a kezünket, és enyhén dörzsöljük be szódabikarbónával, mintha csak beszappanoznánk: meglepődve tapasztalhatjuk, hogy kezünk bőre tiszta és lágy lesz tőle.

2. Fehéríti a körmöket
Ha pedig fehéríteni szeretnénk a körmeinket, körömápolás előtt áztassuk be egy tál langyos vízbe, melyhez három evőkanál szódabikarbónát adtunk.

3. Szagelnyelő
Noha szagtalan, a szódabikarbóna egyik jó tulajdonsága, hogy képes elnyelni a legzavaróbb illatokat is, mert semlegesíti a baktériumok okozta savas anyagokat.
Egy kevés port bedörzsölünk a hónaljunkba vagy a lábfejünkbe, és máris elfelejthetjük az izzadságszagot. Beszórhatjuk a cipőnkbe is, majd hagyjuk állni benne egész éjszaka: nemcsak, hogy szagtalanítja a lábbelit, de megakadályozza a későbbi lábgombásodást is.

4. Fogfehérítő
Két púpozott kiskanál szódabikarbónából és egy kiskanál citromléből vagy vízből készítsünk sima pépet. Ezzel mossunk fogad, majd hideg vízzel öblögessünk. Fehéríti a fogzománcot.


5. Korpa ellen
Ha hajmosás előtt egy maroknyi szódabikarbónát dörzsölünk a száraz fejbőrbe, megszabadít a korpától.


6. Fürdővízlágyító
A por használatával a fürdővíz pH-ja a bázikus tartományba tolódik, a pH 8 feletti lesz, a vizet lágyítjuk.

7. Leégett bőr, irritáció, csípések ellen
Napégette, fájdalmasan húzódó bőr esetén fürdővízhez adva a szódabikarbóna jelentősen csökkenti a fájdalmat.
Ha bőrirritáció lépett fel, antihisztaminos krém helyett alkalmazhatunk egy langyos, de nem hideg szódabikarbónátos fürdőt. Pasztaként (vízzel a kívánt sűrűségre keverve) közvetlenül a rovar- vagy méhcsípés helyére kenhető, “kiszívja”, semlegesíti a mérget, továbbá hatásos fájdalom- és duzzadtságcsökkentő.

8. Bőrpuhító
Bőr puhítására dörzsanyagként test és arcradírokban alkalmazhatjuk. Lágyítja az igénybevett talp bőrét ha a lábfürdőhöz szódabikarbónát is adunk.
A szódabikarbóna az inhalációhoz készítet pezsgőtabletták egyik fő alapanyaga, nagyszerűen felszabadítja a légutakat, különösen ajánlott megfázás esetén, és az arc pórusait is megszabadítja a mitesszerektől. Forraljunk vizet, adjunk hozzá 2 evőkanál szódabikarbónát és hajoljunk fölé egy törölközővel betakarva a fejünket.

Használjuk a háztartásban!

1. Szagelnyelő
Noha szagtalan, a szódabikarbóna egyik jó tulajdonsága, hogy képes elnyelni a legzavaróbb illatokat is, mert semlegesíti a baktériumok okozta savas anyagokat. Hasznos a hűtőben, a beépített szekrénybe! Tegyünk egy kis edénykébe 2 evőkanál port és helyezzük a hűtőbe/szekrénybe!

2. Fertőtlenít
Rendszerint nem is gondolunk rá, de a fésűk, kefék, manikűrkészlet, smink-ecsetek, szivacsok és más hasonló eszközök a baktériumok melegágyai lehetnek. Alapos tisztítás, fertőtlenítés céljából tegyük azokat speciális áztató-lébe: egy mosdókagylónyi vízbe keverjünk 8 evőkanál szódabikarbónát. Hagyjuk benne állni tisztítandó, ilyen jellegű tárgyainkat egy éjszakán át, majd öblítsünk másnap reggel.

3. Makacs szennyeződések ellen
  • Leégett étel maradványait eltüntethetjük, ha az edényben kevés vízbe kevert szódabikarbónát forralunk. Ha kihűlt, könnyen kitisztíthatjuk a lábast. 
  • A csempére tapadt makacs szennyeződéseket nedves rongyra szórt szódabikarbónával dörzsölhetjük le.
  • A WC-kagylóba szórjon szódabikarbónát, majd csutakoljuk ki kefével.
  • Némi víz hozzáadásával a szódabika hatékony súrolószerként is használható, akár fémes, zománcozott, csempézett vagy műanyag felületen tesszük próbára. Ha odaég az ebéd, az edényt úgy tisztíthatjuk ki, hogy kevés vízbe kevert szódabikarbónát forralunk fel benne. Miután kihűlt, könnyen lejön az odakozmált maradvány.
  • Szőnyegtisztítóként is megállja a helyét: szórjuk be szódabikarbónával, hagyjuk rajta 15 percig, majd gondosan porszívózzuk fel. Ez a módszer a szagokat is semlegesíti.
  • A lefolyó eldugulását úgy orvosolhatjuk, ha két evőkanál szódabikarbónát, majd 1,5 dl ecetet öntünk bele. A lefolyót és a túlfolyót zárjuk le, majd ha a sistergő hangok abbamaradnak, öblítsük át a lefolyót forró vízzel.
  • A króm és ezüst felületet ragyogóvá varázsolja.A hütőszekrény belsejét csak ezzel érdemes tisztítani

4. Fehérítőként, mosásnál
  •  Fehér ruhák mosásánál fehérítő tulajdonsággal bír. Ahhoz, hogy ténylegesen látható eredményt kapjunk a tapasztalatra kell hagyatkozzunk; mivel függ a mosandó ruhák mennyiségétől és a mellette használt szer tulajdonságaitól.
  • Érzékeny bőrűek és kisgyerekek fehérneműit érdemes csak szódabikarbónával mosni, a mosószeradagolóba öntve 2-3 evőkanálnyit, az ömblítő helyébe pedig 1 dl fehér ecetet alkalmazni. Száradás után a ruháknak csak tisztaság-illatuk marad.
  • A szódabikarbóna fantasztikusan felerősíti a mosószerek erejét, így sokkal kevesebb mosószert kell használnunk: mosásnál a mosószerhez, illetve a mosogatóvízbe a mosogatószerhez adva 1 evőkanál szódabikarbónát
5. Ezüst ékszerek tisztítása
Az ezüst ékszereket és tárgyakat nagyszerűen tisztítja és fényesíti a szódabikarbóna-paszta (3 rész szódabikarbóna + 1 rész víz). Ezzel a pasztával dörzsöljük gyengéden a darabokat, egy nedves törlőkendőt használva, majd öblítsük le langyos vízzel.


Plusz tippek:
  • Megőrzik élénk színüket zöldségek, ha főzéskor kevés szódabikarbónát is szórunk a vízébe.
  • Keményebb és tartósabb marad a tejszínhab, ha felverés előtt egy csipetnyi szódabikarbónát teszünk bele.
  • Mosatlan gyümölcsöt soha ne fogyasszunk. Tiszta víz helyett azonban javasolt 1-2 evőkanál szódabikarbónát és egy liter víz keverékét használni a mosáshoz.
  • A sütemények összeállításánál fele sütőport és fele mennyiség szódabikarbónát használjon, szép egyenletes lesz a tészta.
  • Ha nehezen fő meg a marhahús, tegyen a vízbe egy késhegyi szódabikarbónát. Más húsra is érvényes ez az eljárás.
  • Ha kemény a víz, szórjunk fürdővizünkbe 10 deka szódabikarbónát, mert annak vízlágyító hatása van.


Használjuk belsőleg és a házipatikában!


1.Könnyíti az emésztést
Ég a gyomrod?Könnyen segíthetsz rajta! Oldj fel egy kávéskanál szódabikarbónát egy pohár vízben, és idd ki egy hajtásra! Ilyenkor olyan puffadást enyhítő oldatot kapunk, mely lúgos kémhatásának köszönhetően stabilizálja a pH-értéket, és megszünteti a túlzottan savanyú kémhatást. Az arra érzékeny személyek számára főzés közben is tehetünk egy késhegynyi szódabikarbónát az ételbe, amitől a nehezen emészthető vagy savas hatású hozzávalók (paradicsom, gyümölcsök stb.) könnyebben emészthetők lesznek.

2. Csípés ellen

Mindenfajta rovarcsípésre kiváló – a szódabikarbóna kevés vízzel keverve hatásos fájdalom- és duzzadtságcsökkentő.

3. Candida ellen
Főleg kandida-fertőzés vagy intim irritáció időszakában mosakodjunk ½ liter langyos víz és ¼ mokkáskanálnyi szódabikarbóna keverékével. A szódabikarbóna megnyugtatja az irritált területet, elmulassza a viszketést és a lúgosságának köszönhetően megöli a bőrt támadó gombákat. Gombás fertőzés esetén a keverékhez adhatunk egyetlen csepp teafa illóolajat.

Remélem tetszett a poszt, én mostmár rengeteg mindenre használom ezt a sokoldalú szert!
Az utazópatikából sem hiányozhat!

Ti mire használjátok? 

Legközelebb bőrpuhító fürdőbombát készítek szódabikarbónával!

Üdv: Viki

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése